Žmogus planuoja, Dievas juokiasi

Sporto ir kelionių klubas „Tavola“ pirmąją gegužės savaitę buvo suplanavęs išvyką į Monblano masyvo Alpes. Tikėjomės kopti į gražią ir prancūzams mielą viršūnę Aiguille Verte (4122 m) labai ilgu sniego ir ledo maršrutu Couturier kuluaru iš Argentiere ledyno pusės, o nusileisti Whymper kuluaru į Mer de Glace ledyno pusę.

 
Balandžio antros pusės informacija apie maršruto būklę teikė vilčių, kad kopimas gali pavykti, kelionei ruošėmė su pakilia nuotaika. Kelionė buvo numatyta balandžio 29 – gegužės 6 dienomis.
  


Jau išvykstant nerimą kėlė netikėti orų pasikeitimai. Didelis sniego kiekis padengė kalnus nuo viršūnių iki papėdės.Net Chamonix miestelis paskendo sniege. Vykstant į vietą dar tikėjomės, kad orai stabilizuosis, sniegas susigulės ir po keleto dienų galėsime kopti į viršūnę.

 

Šį kartą tiko patarlė – žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Beveik kiekvieną dieną 4000 m aukštyje snigo, kartais gausiai ir švilpė vėjai. Apie 2000 m aukštyje sniego krito mažiau, bet išlindus saulutei, griaudėjo sniego lavinos. Tad teko nuryti šią karčią piliulę ir atsisakyti minties išeiti į bet kokį maršrutą didesniame aukštyje. Pirmiausia–saugumas. 

Apie 1000 m aukštyje orai taip pat buvo permainingi, bet mes sugebėjome tinkamai išnaudoti visą išvykos laiką alpinistinių įgūdžių tobulinimui. Pasirinkome įvairų laipiojimą uolomis sportiniais („prakaltais”) maršrutais.

 

 

 

 

Prisitaikydami prie permainingų orų keitėme laipiojimo vietas, maršrutų pobūdį ir lipimo techniką. Laipiojome su laipiojimo bateliais “rankeniais“ , „trinties“ maršrutais, plyšiais.

 
  Lipome su alpinistiniais batais bei naudojome dry-tooling‘o techniką. Gavosi penkios lipimo treniruočių dienos.
   
 
Išvykos metu tik gegužės 1-ąją ilsėjomės ir apžiūrinėjome naujas vietas laipiojimui ir ne tik. 
 
Gegužės 1-oji Prancūzijoje nedarbo diena, o gamta vėl pateikė siurprizą – Chamonix slėnį per naktį užklojo sniegas, vėliau lijo lietus. Teko švęsti kartu su prancūzais.
Nors išvykos metu nepasiekėme jokių viršūnių, patobulinome laipiojimo įgūdžiusir žengėme dar vieną žingsnelį link sėkmės ateities kopimuose į viršūnes.
Autorius: Žygintas Minelga