Vasara Alpėse

Sveiki visi, skaitantys ir žiūrintys. Štai vasara jau į pabaigą. Labai permaininga ir nepastovi. Liepos 16 -29 dienomis buvome išvykę į Alpes. Puikiai padirbėjome, sukaupėme patirties ir atlikome naujus kopimus. Atlikome žygį ledynu nuo 1913 m.v.j. iki 3500 m.v.j. Pralipome penkis skirtingus maršrutus. Tris iš jų didesniame nei 3500 m.v.j. aukštyje: įkopėme į Mont Blanc du Tacul (4248 m.v.j., Normal rout, PD, 700 m), pralipome Laurence ketera iki Cosmiques trobelės (PD+, 4b, 100 m), Cosmiques ketera į Aiguille du Midi, 3842 m.v.j, (AD, 5a variantas, 200 m). Pralipome su tradicinius, dalinai „prakaltus“ maršrutus 2500 m.v.j. aukštyje Aiguilles Rouges kalnų grandinėje: įkopėme į Aiguille de Charlanon pietinę viršūnę Doigt ketera (D, 5b, 230 m) bei į Aiguille de L‘Index  smagiu Brunat-Perroux maršrutu (D+, 5c, 180 m). Ir vis dėl to užsibrėžtų tikslų nepasiekėme dėl objektyvių priežasčių.

Buvome užsibrėžę tikslą lipti Zmutt (NW)ketera į Materhorną ir leistis įprastiniu keliu per Hörnli keterą. Startas iš Šveicarijos, Hörnli namelio. Turėjome sudarę aklimatizacijos planą Chamonix regijone, po to turėjome laukti orų lango ir kopti. Aklimatizavomės sėkmingai. Subjurus orams nusileidome į Chamonix. Orai prie Materhorno buvo panašūs, bet nutaikėme progą žvalgybai. Nuvykome į Zermatt (Šveicarija), pakilom keltuvu iki 2500 m.v.j., dar 700 vertikalių metrų užlipom iki Hörnli namelio. Vaizdas nedžiugino. Kalnas debesyje, trumpam praplyšus debesų šydui, matėsi šviežias sniegas ant uolų – artimiausiomis dienomis nelipamas ne tik Zmutt bet ir įprastinis  Hörnli maršrutas. Viso Zmutt maršruto matyti ir įvertinti negalim. Pasikalbėjome su gidais namelyje, alpinizmo centro ir namelio darbuotojais. Naujienos liūdnos – planuotas maršrutas Zmutt ketera šiais metais blogos būklės. Šiemet niekas jo nelipo ir lipti nepataria. Ten kur turi būti ledas, jo nėra, o ant uolų, kur turi būti sausa, šviežias sniegas. Sniegas, aišku nutirps, bet ledas vasarą „neužaugs“. Tokios būklės maršruto per dieną neįveikiamas, be to yra didelis akmenų griūčių pavojus.

Sėkmingai pradėtas įgyvendinti planas žlunga. Tikslas, kurio link kryptingai ėjome nuo metų pradžios, blėsta kaip miražas. Tikėdamiesi kažkokio stebuklo, susirašėme su gidais per facebook‘ą, atsakymas toks pat – atvažiuokite kitais metais. Teko nuryti šią karčią piliulę. Puikiai žinojom, kad ne kalnas prie mūsų taikosi, o mes turime prie jo prisitaikyti, bet tai mažai guodė, buvo apmaudu.

Grįžome į Chamonix, prakentėjome blogus orus ir lipome uoliniu maršrutus į Aiguilles Rouges. Puikiai palaipiojome. 

Autorius: Žygintas Minelga