Apie alpinizmą Alpėse

Buvo laikas, kai Alpės viliojo savo nepasiektomis viršūnėmis. Pirmieji jas pasiekę žmonės įeidavo į istoriją. Nesvarbu, kiek kartų vėliau buvo į ją įkopta, pirmojo jau niekas neaplenks.

Šie laikai seniai praėjo. Visos aukštosios ar kuo nors įdomesnės Alpių viršūnės jau seniai pasiektos, bet kalnų traka žmonėms nesumažėjo. Todėl XX a. tapo svarbu ne pati viršūnė, maršrutas, kuriuo kopiama. Tai aktualu iki šiol. Kopimo maršrutai gauna savo pavadinimus, jie apibūdinami keliais vertinimo kriterijais pagal kuriuos galima orientuotis, kokie išbandymai ir pavojai ten laukia, kokio reikia fizinio ir techninio pasirengimo. Jei sportiniame uolų laipiojime yra tik vienas maršrutą apibūdinantis kriterijus – laisvo laipiojimo sudėtingumas, tai kopiant į viršukalnę tenka įvertinti net keturis.

Maršruto pavadinimą ir jo sudėtingumo įvertinimą skelbia pirmieji pralipę šiuo maršrutu. Kol niekas nepralipo, tai nėra ir maršruto, todėl šia prasme juos galima pavadinti maršrutų kūrėjais. Vieni maršrutai pasimiršta, o kiti tampa labai populiarūs. Jie vilioja alpinistus kalno grožiu, maršruto linijos grakštumu, teikia emocijų lipant juo ir džiaugsmo įveikus maršrutą. Dažnai populiarų maršrutai pradedami vadinti žmonių vardais, kurie juos „sukūrė“, tai yra pirmieji juos pralipo.

Tiek pirmieji viršūnių užkariautojai, tiek maršrutų kūrėjai nėra atsitiktiniai žmonės kalnuose. Jie paliko ryškų pėdsaką alpinizmo istorijoje ir Alpių šalių kultūroje. Tačiau lygumų gyventojams dažnai jų vardai nieko nesako. Todėl trumpai supažindinsime su žymiais alpinistais, kai jų vardu pavadintus maršrutus kopimui pasirenka klubas „Tavola“.

ANDRĖ KONTAMIN (ANDRÉ CONTAMINE)

Andrė Kontamin (André Contamine, 1919-1985), buvo Alpių gidas, slidinėjimo instruktorius bei žymiosios Šamoni ENSA mokytojas (École Nationale de Ski et Alpinisme – Nacionalinė slidinėjimo ir alpinizmo mokykla).

Jo kalnų žygiai koncentravosi Monblano regione, įskaitant keletą naujų maršrutų, kurie greitai tapo super klasikiniais.

1955 m., kartu su Marseliu Bronu (Marcel Bron) ir Pieru Labruni (Pierre Labrunie) pralipo naują maršrutą glotniu ir įspūdingu vakariniu šlaitu į Petites Jorasses.

https://www.camptocamp.org/waypoints/41852/fr/petites-jorasses

https://www.camptocamp.org/routes/371075/fr/petites-jorasses-voie-contamine

https://www.camptocamp.org/outings/371043/fr/petites-jorasses-voie-contamine

1959 m., su tuo pačiu P.Labruni ir R.Volšlagu (R.Wohlschlag), „atidarė“ Kontamin maršrutą ant rytinės Pointes Lachenal atšakos. Jis driekiasi puikia protogino uoliena (granito atmaina) ir vis dar labai populiarus.

https://www.camptocamp.org/routes/54576/fr/pointes-lachenal-voie-contamine

Tais pačiais metais jis, taip pat pirmasis, pralipo trumpą ledo maršrutą šiauriniu šlaitu į Petite Aiguille Verte.

https://www.camptocamp.org/routes/53887/fr/petite-aiguille-verte-face-n-directe

Tačiau jo pagrindinė sėkmė buvo „Trys Kontamin“ į Triangle du Tacul. Tai trys maži alpinizmo šedevrai – mišraus lipimo maršrutai dideliame aukštyje, kurie kasmet kartojami daugybę kartų. Pirmiausia „atidarytas“ maršrutas santykinai yra mažiau kartojamas, bet galbūt labiausiai įspūdingas, tai Kontamin-Nėgri (Contamine-Négri). Vėliau buvo pralipti Kontamin-Miaziu (Contamine-Mazeaud) ir Kontamino-Grysol (Contamine-Grisolle). Pastarasis yra santykinai saugesnis ir dažniau būna palankios būklės, todėl šiandien yra populiariausias iš jų.

https://www.camptocamp.org/waypoints/176638/en/triangle-du-tacul

A.Kontamin buvo pirmasis ir kituose, mažiau žinomuose sudėtinguose maršrutuose. Toks yra Kontamin maršrutas į Aiguilles du Diable – L’Isolée (1968 m. su G.Epinoux, Y.Maillars, Y.Morin, J.M.Parent, J.Raphotz).

https://www.camptocamp.org/waypoints/134474/fr/aiguilles-du-diable

https://www.camptocamp.org/routes/54098/en/mont-blanc-du-tacul-devils-ridge-arete-du-diable

https://www.camptocamp.org/waypoints/133505/fr/aiguilles-du-diable-l-isolee

1969 m. jis atliko paskutinį savo kopimą nauju maršrutu į Triangle du Tacul (su C.Cassin, A.Faure, R.Girod, J.Luk, J.Méchoud, G.Ménard), kuris eina per serakus ir ledyną, krentantį šiaurės-rytų šlaitu, tiesiai nuo Triangle. Nors šis maršrutas lengvai pasiekiamas, panašiai kaip ir kiti trys Kontamin maršrutai į Triangle, dėl daugybės motyvų nėra dažnai lipamas.

parengta pagal Marco Romelli. Mont Blanc, classic and plaisir
/ Žygintas Minelga/